KADİR GECESİ…

İSLAM ALEMİNİN KANDİLİ MÜBAREK OLSUN

YA RABBİ! NASİPSİZ İNMESİN ELLER BU GECE

 

Kadir gecesi, azamet ve şeref gecesi demektir. Bu geceye Kadir gecesi denilmesinin sebebi de; bu gece içinde kadri yüce bir kitabın Cibril-i Emin vasıtasıyla, Sevgili Peygamberimize gönderilmiş olmasıdır. Nitekim Bakara suresinde Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

 

“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır .” Bakara,2/185.

 

Bu ayetten anlaşılıyor ki, Kur’an-ı Kerim, Ramazanı şerifte ve Kadir gecesinde indirilmiştir. Peygamber Efendimizin, en büyük mucizesi Kur’an’dır. Sevgili peygamberimiz, kalpleri onunla fethetti, gönülleri onunla nurlandırdı, insanlığı onunla hidayete ulaştırdı. Bu bakımdan Kadir gecesi, şerefli ve nurlu bir gecedir.

 

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s) bir hadis-i şeriflerinde:

“Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve mükafatını da Cenab-ı Haktan bekleyerek, ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır” (Tecrid-i sarih c.1, s. 45.) buyurmuşlardır.

 

KUR’AN-I KERİM’DEKİ KADİR SURESİ BİZE NE ANLATIYOR?

 

Meâli: “Şüphesiz biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, Tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

 

KADİR GECESİNİ NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ?

1- Kur’an-ı Kerim okumalıyız.

2- Kaza namazı kılmalıyız.

3- Nafile namaz kılmalıyız.

4- Muhtaçlara yardım etmeliyiz

5- Dua ve tövbe etmeliyiz.

Hz. Peygamber bu gecede şu şekilde dua edilmesini tavsiye etmiştir:

 “Allah’ım sen bağışlayıcısın, bağışlamayı seversin. Beni de bağışla”

Reklamlar