ANADOLU’lu OLMAK

”””DÜN”””

***** ANADOLU’DA DOĞMAK, ANADOLULU OLMAK !!! *****

İlk yerleşik tarım toplumu Çatalhöyük’ten, ilk İmparatorluğu kuran Hititlere; madeni işleyip sanata dönüştüren Urartular’dan, ahşabı oyup çivisiz mobilya yapan Frigler’e; paradan ticareti geliştiren Lidyalılara ve dünyanın en bilindik ünlü savaşı Troya’ya kadar insanlık tarihinin tüm var oluşunda ANADOLU vardı. İzmirli Homeros onun efsanesini yazdı İlyada da, Bodrumlu Herodotos ilk onun tarihini düştü yazıya, Miletoslu Herakleitos ilk felsefi tohumlarını ekti onun altında. On bin yıldır Anadolu; antik kentleri, görkemli tapınakları, hanları ve hamamları, sarayları ve yalıları, heykelleri, seramikleri ve tüm tarih kokan, tarih yazan kalıntıları ile tanıklık etti insana, insan eli ile yaratılan uygarlığa.

””’BUGÜN””’

***** ANADOLU’SUZ KALMAK!!! *****

İnsanlık tarihinin modern insana bıraktığı en önemli miraslardan biri olan ANADOLU, orantısız büyüyen kentler, yollar ve hızla gelişen teknoloji ile YOK EDİLİYOR.

Modernizm ile sınırsız büyüyen 21. yüzyıl insanı, kendisiyle beraber çevresindeki Kültürel, Tarihsel ve Arkeolojik Mirası da yok etmeye son hızla devam ediyor. Büyüyen kentlerin binaları, barajların suları, kaçakçıların kazmaları altında yok edilen, görmezden gelinen ya da yok edilme tehlikesi yaşayan İNSANLIĞIN ORTAK MİRASI için bir karikatür de siz çizin. Mirasımızın bir sesi de siz olun! Anadolu’yu siz sahiplenin, yok oluşu kaleminiz anlatsın, çizgileriniz sorgulasın. Çizin ki yok olmasın. Dikkat çeksin, SAHİPLENİLSİN. Tarih onu kaydedenler sayesinde vardır. Değerler yok olmadan tarihe çizgilerinizle bir not da siz düşün.

***** AMAÇ *****

Anadolu’nun kültürel, tarihsel ve arkeolojik mirasını yeniden anlamak ve sahip çıkmak; tahribattan, yok oluştan korumak, önemsemek, sahiplenmek ve geleceğe geçmişimizden kalan mirasımızı aktarmak. Karakaleminde aydınlık geleceğin ışığını görmek için Kültürel mirası çiz ki, geçmişin bize bıraktığı yarına da kalsın…

 

Reklamlar